sobota, 15 marca 2014

David Hewson - "Dochodzenie 2"Druga część przygód Sary Lund, policyjnej detektyw, dla której praca jest prawdziwą obsesją. Tym razem Lund ma do rozwiązania sprawę brutalnego morderstwa prawniczki i społecznej aktywistki Anne Dragsholm. Z nowym partnerem u boku policjantka musi zmierzyć się z kolejnymi wątpliwościami i pytaniami pojawiającymi się w toku śledztwa. Dragsholm jest bowiem tylko pierwszą z wielu ofiar, a łączy je to, że poza prawniczką wszyscy zamordowani byli żołnierzami służącymi na misji w Afganistanie. 
Choć intuicja od początku podpowiada Lund, w którym kierunku pchnąć śledztwo, dochodzenie nie jest wcale łatwe - wojskowa baza jest niczym warowna twierdza, przedstawiciele armii bynajmniej nie są skorzy do zwierzeń, a na dokładkę wiele wskazuje na to, że komuś ze szczytów władzy zależy na tym, by wyciszyć i zamknąć sprawę.
W swoim nieustępliwym dochodzeniu do prawdy Lund jest więc tak naprawdę sama i jak zwykle poza śledztwem nie liczy się dla niej nic i nikt.

Bardzo dobry kryminał, aż trudno oderwać się od lektury. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że druga część jest lepsza od pierwszej. Świetnie napisana postać Sary, zawodowo upartej, silnej detektyw, a przy tym nieporadnej i bezbronnej wobec zwyczajnego życia i relacji z innymi ludźmi. Wyraziste postacie drugoplanowe, zamknięty świat wojska i wszechobecna, brudna polityka. 
Kawał dobrej roboty, jeśli będzie trzecia część - kupuję w ciemno. 


2 komentarze:

  1. Bardzo podobała mi się pierwsza część i chciałabym przeczytać i drugą. Cieszę się, że dobrze o niej piszesz, z pewnością mi również się spodoba :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wciąż jestem zaskoczona, że można napisać coś tak dobrego w oparciu o telewizyjny serial:)

      Usuń