poniedziałek, 19 stycznia 2015

David Hewson - "Dochodzenie 3"Trzecia część świetnego cyklu na motywach równie świetnego serialu "The killing".
Spotykamy Sarę Lund  w trudnym momencie - prywatnie posypało jej się wszystko co tylko mogło, dorosły już syn nie chce z nią nawet rozmawiać, życie nie ma sensu bardziej niż kiedykolwiek. Zawodowo Sarah w pewnym sensie szykuje się do emerytury, dopina ostatnie formalności, które mają zakończyć jej karierę w wydziale zabójstw, a rozpocząć okres stabilnej, nudnej pracy biurowej.

Tymczasem trafia jej się jeszcze jedna sprawa, a Lund jak to ona, oczywiście ją bierze. Ktoś porwał kilkuletnią córkę bogatego biznesmena, zrozpaczeni rodzice odchodzą od zmysłów, a porywacz, który wkrótce się odzywa szybko daje do zrozumienia, że wcale nie chodzi mu o okup. Jaki jest związek między porwaniem dziecka, zwłokami mężczyzny znalezionymi na miejscowym złomowisku i zamkniętą sprawą samobójstwa w innej części Danii? I dlaczego w tle wciąż pojawia się Troels Hartmann, wciąż rosnący w siłę polityk, aktualnie premier kraju? Przed Lund trudne wyzwanie, ale jeśli ktoś ma tę sprawę rozwikłać to tylko ona - nieustępliwa, bezkompromisowa, niemająca nic do stracenia.

Wszystko w tej książce jest świetne. I stanowiąca mieszaninę smutku i charakteru Lund, i szybka akcja, i drugoplanowe postacie, i wreszcie Dania, stanowiąca doskonale pesymistyczne, wietrzne, surowe i deszczowe tło dla fabuły. Plus dużo brudnej polityki. 
Bardzo zacna pozycja, mam nadzieję, że będzie kolejna część.

2 komentarze:

  1. Od pewnego czasu mam w planach i serial i książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój ulubiony serial. Dlaczego ja jeszcze nie przeczytałam książki?! ;>

    OdpowiedzUsuń