poniedziałek, 22 listopada 2010

Andrzej Sapkowski - "Krew elfów"


Jest tak, że nie przepadam za szeroko pojętą fantastyką. Robiłam do takich książek kilka podejść, ale poza "Władcą pierścieni", który mnie absolutnie zachwycił - nuda.

O Sapkowskim naczytałam i nasłuchałam się jednak tylu entuzjastycznych opinii, że uznałam za konieczne skonfrontowanie ich z własnymi wrażeniami. Tak oto sięgnęłam w końcu po cykl książek o wiedźminie.


"Krew elfów" to pierwszy tom sagi. Świat zaludniony rozmaitymi stworami i dziwnymi rasami, konflikt między ludźmi i nieludźmi zwiastujący kolejną wojnę, mała, uratowana z wojennej pożogi księżniczka Ciri, dwie piękne czarodziejki i oczywiście wiedźmin Geralt, dla którego priorytetem wydaje się być zachowanie neutralności w ogarniającym świat konflikcie. Cała galeria ciekawie zarysowanych, krwistych postaci.

Nie wiem jak jest w kolejnych tomach, ale w tym Geralt jest postacią zepchniętą nieco na drugi plan. Najważniejsze jest zarysowanie politycznej sytuacji świata oraz losy Ciri, kształconej na czarodziejkę. Ale jest tu też miejsce na walki, zazdrość, miłość i pożądanie. Nie ma miejsca na nudę i przestoje w akcji.


Sapkowski opisuje wiedźmiński świat tak plastycznie, że bez problemu w niego wsiąknęłam, z każdą stroną ciekawsza co wydarzy się dalej.

Nieco zdziwiona muszę więc przyznać, że bardzo mi się podobało, a w kolejce do przeczytania czekają już kolejne części sagi.


Polecam, szczególnie tym, którzy - tak jak ja - nie lubią fantastyki. Może i wy będziecie przyjemnie zaskoczeni:-)


7 komentarzy:

 1. Hej ho, cieszę się, że kolejna osoba doceniła fantastykę. ;) Ale zaczynanie od razu od sagi, bez pierwszych dwóch tomów opowiadań, to tak trochę od środka, możesz się potem pogubić w różnych związkach przyczynowo skutkowych. A już zakończenie Pani Jeziora, z powodu którego nieomal spadłam z krzesła, może Ci się wydać niezrozumiałe. Także polecam doczytać też opowiadania. :)

  Sapkowski fajny jest, co poradzić. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest jedna z najlepszych książek, jakie czytałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastykę lubię, Sapkowskiego też. "Wiedźmin" to klasa sama w sobie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyki nie lubię, w takim razie przeczytam Sapkowskiego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja Sapkowskiego bardzo lubię, więc mnie nie trzeba zachęcać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałem tylko opowiadania, ale spodobały mi się na tyle że jeszcze wrócę do cyklu, zwłaszcza że wyszedł właśnie w nowej szacie graficznej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rozkosz słyszeć coś takiego :)) Ja również chwalę i cenię Sapkowskiego. :) Życzę wytrwałości w czytaniu kolejnych tomów :)

  Pozdrawiam serdecznie :))

  OdpowiedzUsuń